e
sv

Dikkat edilmesi gereken 6 tür Windows’ta kötü amaçlı yazılımı nasıl kaldırılacağız

avatar

sosyalping

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Truva atlarından korkunç fidye yazılımlarına karşı

Windows, dünyadaki en yaygın masaüstü işletim sistemidir ve bu nedenle Microsoft’un işletim sistemini çalıştıran bilgisayarlar, çoğunlukla siber suçlular ve onların çeşitli kötü amaçlı yazılım türleri tarafından hedef alınır.

Diğer platformlardaki masaüstü kullanıcıları kayıtsız olmamalı – daha az kullanılan ve daha kilitli işletim sistemi alternatifleriyle cazip gelse de – Windows çalıştıranların kesinlikle güvenliği bir öncelik olarak görmeleri gerektiğini söylemek yeterince doğru.

Bunu akılda tutarak, bu makalede, bir Windows 10 veya 11 sistemine saldırabilecek en yaygın kötü amaçlı yazılım türlerini inceleyeceğiz, ne olduklarını, nasıl çalıştıklarını ve talihsiz olan herhangi bir bilgisayara neler yapabileceklerini tartışacağız. enfekte olmak için yeterli. Sonuç olarak, kötü amaçlı yazılım temizleme yazılımı ve antivirüs gibi bu çeşitli davetsiz misafirleri tespit etmek ve temizlemek için kullanabileceğiniz araçlara ve bu işlemin nasıl yapılacağına bakacağız .


1. Virüsler/Kötü Amaçlı Yazılımlar

‘Virüs’ terimi genellikle bir bilgisayara bulaşan kötü amaçlı herhangi bir şeyi belirtmek için genel anlamda kullanılır, ancak aslında bunun için genel terim aslında ‘ kötü amaçlı yazılım’dır. Virüs, belirli bir kötü amaçlı yazılım türüdür ve aslında en eski kötü amaçlı yazılım ailesidir.

Biyolojik bir virüse çok benzeyen bir bilgisayar virüsü, kendini yaymak amacıyla var olur. Bir dosyada saklanır (bir uygulama için EXE veya bir Word belgesi gibi) ve bu dosya açıldığında sisteme bulaşır ve yükü tetikler (makinenize yapılan, çok çeşitli olan kötü şeyler).

Buradaki kilit unsur, daha sonra kendisini diğer dosyalara yaymaya çalışması ve makinenizdeki bu dosyaların başka bir PC’ye ulaşması durumunda, onu (dosya çalıştırıldığında) enfekte etmesi, tekrar yayılması ve böylece döngünün devam etmesidir.

2. solucanlar

Solucan, bir virüse çok benzer ve kendini aynı şekilde yayar, ancak önemli ve çok tehlikeli bir farkla.

Solucanlar doğrudan temas ettikleri sisteme saldırır ve bu sisteme bulaşır. Başka bir deyişle, enfeksiyonu tetiklemek için bir dosya açmanız gerekmez; gerekli kullanıcıdan herhangi bir etkileşim olmadan gerçekleşir. Bu durumda, örneğin bir Word belgesinin başlığı ve kaynağı hakkında şüphe duyma ve onu kendi haline bırakmaya karar verme şansı bile yoktur – bulaşma hemen gerçekleşir.

3. Truva atları

Truva Atı efsanesine kesinlikle aşinasınızdır ve bu tür kötü amaçlı yazılımların adı, meşru bir uygulama veya dosya gibi göründüğü gerçeğine doğrudan bir referanstır. En yaygın olarak, orijinal makale olduğunu düşünerek indirebileceğiniz sahte bir program olacaktır – belki de orijinal görünen bir web sitesinden – ancak çalıştırdığınızda, makinenize virüs bulaşacaktır (ancak bir virüsün aksine, virüs bulaşmayacaktır). kendini yaymaya çalışır).

Bir Truva Atı’nın yıkıcı olabileceği çeşitli yollar vardır; örneğin, kötü amaçlı yazılım yazarının istediklerini yapmasına izin vermek için sisteminizde bir arka kapı açmak veya bilgisayarınızda oturup parolalarınızı çalabilir .

4. Reklam yazılımı

Reklam yazılımları, kötü amaçlı yazılımların daha az tehlikeli alt kategorilerinden biridir, çünkü verilerinizi bombalamak gibi gerçekten kötü bir şeyle uğraşmaz. Bunun yerine, adından da anlaşılacağı gibi yalnızca reklamlar sunar (ancak sizi çevrimiçi olarak izleyebileceğini ve reklamları da hedefleyebileceğini unutmayın).

Bu nedenle, aktif olarak yıkıcı olmaktan çok daha sinir bozucu, ancak açıkçası, hala Windows PC’nizde takılmak istediğiniz bir şey değil. Özellikle, bazı durumlarda masaüstünüze saldıran gerçek bir pop-up reklam çığına yol açabileceği zaman değil – bu gerçekten hoş değil ve Windows dizüstü veya PC’nizin performansını engelleyebilir.

5. Casus yazılım

Yine, bu, yaptığı şeyden sonra adlandırılan bir tür kötü amaçlı yazılımdır – yani sisteminizde sessizce oturur, sizi gözetler, gizlice veri toplar. Toplanan bilgiler, casus yazılımın arkasındaki kötü niyetli aktöre iletilir ve daha sonra akıllarındaki karanlık amaç ne olursa olsun yönlendirilir.

Reklam yazılımlarına benzer ve tamamen yıkıcı değildir – tüm fikir, elbette varlığını asla fark etmediğinizdir – ve reklam yazılımları genellikle casus yazılımların bir alt kategorisi olarak kabul edilir.

Ancak, casus yazılımların farklı olduğu nokta, reklam yazılımlarından çok bir tehdit oluşturması ve kişisel verileriniz ve güvenliğiniz için potansiyel olarak büyük bir tehlike oluşturmasıdır. Örneğin, çevrimiçi hesaplarınızın şifreleri gibi bilgileri topluyor olabilir.

6. Fidye yazılımı

Fidye yazılımı, makinenizi etkili bir şekilde ele geçiren en kötü kötü amaçlı yazılım türlerinden biridir.

Bir PC’ye bulaşırsa – çoğu kötü amaçlı yazılım gibi, size e-postayla gönderilen bir dosyada gizlenebilir veya tehlikeli bir web bağlantısı aracılığıyla alınabilir – sistematik olarak dosyalarınızı gözden geçirir ve onları (veya en azından daha kritik olanlardan bazılarını) şifreler. ). Ardından, bu verilerin şifresini çözmek için anahtarın ödenmesi için bir fidye talep eder. Esasen, dosyalara erişememeniz için kilitler ve genellikle Bitcoin veya alternatif bir kripto para biriminde ödeme yapmazsanız anahtarı atmakla tehdit eder.

Tabii ki, ödeme yapsanız bile, dolandırıcılığın arkasındaki kötü niyetli tarafın dosyalarınızı şifrelenmiş zincirlerinden kurtaracağının garantisi yoktur. Bunun gerçekten olacağına dair doğası gereği güvenilmez bir üçüncü tarafa güveniyorsunuz.

Windows PC’nizden kötü amaçlı yazılım nasıl kaldırılır

Diyelim ki talihsizlik oldu ve yukarıdaki tehditlerden biri tarafından enfekte oldunuz. Bir enfeksiyondan emin olabilirsiniz veya sadece ondan şüphelenebilirsiniz. İkinci durumda, belki de bilgisayarınız aniden garip davranıyor, gerçekten yavaş çalışıyor veya size anlamsız gelen rastgele mesajlar veriyor.

Sorulacak ilk soru şudur: bir virüsten koruma uygulaması çalıştırıyor musunuz? Windows’un kendi yerleşik Microsoft Defender’ına sahip olduğunu unutmayın , bu nedenle istemiyorsanız üçüncü taraf bir uygulama yüklemeniz gerekmez. Bir antivirüs çalıştırdığınızı varsayarsak, kötü amaçlı yazılımın mevcut olduğundan emin değilseniz – ancak şüpheleniyorsanız – manuel bir tarama yapın (‘tam tarama’ yapma seçeneğine uygulamanın ana menüsünden kolayca erişilebilir olmalıdır). Bu tarama, kötü amaçlı herhangi bir şeyi tam olarak belirlemeli ve ardından otomatik olarak rahatsız edici tarafla ilgilenmelidir.

Virüs bulaştığınızdan eminseniz ve halihazırda bir antivirüs çalıştırıyorsanız, bu, bu uygulamaların her zaman tamamen kurşun geçirmez olmadığını gösterir. Bu noktada kendinize en iyi Windows antivirüs uygulamalarından birini daha doğru bir antivirüs motoruyla çalıştırıp çalıştırmadığınızı sormak isteyebilirsiniz. Değilse, daha iyi koruma elde etmek ve bir tarama yapmak için bu en yüksek puanlı ürünlerden birine geçin.

Virüsten koruma yazılımınız hiçbir şey bulamazsa, başka bir savunma hattına başvurabilirsiniz: kötü amaçlı yazılımdan koruma (veya bir virüsten koruma yazılımınız yoksa ve hiç yüklemek istemiyorsanız, doğrudan buna atlayabilirsiniz. adım). Bu durumda en iyi seçim olarak önerimiz Malwarebytes’dir . Yüklendikten sonra uygulamayı başlatın ve tarama işlemini başlatmak için ‘Tara’ düğmesine tıklayın. Uygulamalar bir tehdit bulursa, kötü amaçlı yazılımla ilgilenir (yazılım, kurtulmak isteyebileceğiniz veya istemediğiniz potansiyel olarak şüpheli programları da işaretleyebilir). Windows PC’nizi kötü amaçlı yazılımdan koruma aracıyla nasıl temizleyeceğiniz konusunda adım adım talimatlar veren eksiksiz bir eğitimimiz var .

Kısacası, bir virüsten koruma ve/veya kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı kombinasyonu, mevcut tüm kötü amaçlı yazılımları bulup yok etmelidir.

Son bir not olarak, özellikle sorunlu kötü amaçlı yazılımlar olabilir ve burada esas olarak özellikle zorlu bir enfeksiyon türü olan fidye yazılımlarını düşünüyoruz. Bazı durumlarda, bilgisayarınız kilitlenmiş olabilir veya uzman yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz, ancak büyük güvenlik sağlayıcılarının size yardımcı olabilecek fidye yazılımı şifre çözme araçları olduğunu unutmayın – yeni başlayanlar için Kaspersky ve Avast’ın kaynaklarına göz atabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Dikkat edilmesi gereken 6 tür Windows’ta kötü amaçlı yazılımı nasıl kaldırılacağız